Taoista.cz ≡︎

KARANTÉNA

21. března 2020

Procházíme těžkou zkouškou. Mnoho lidí je v karanténě kvůli koronaviru. Někdo ji má nařízenou, jiným bylo doslova přes noc znemožněno opustit trvalé bydliště, protože žijí v uzavřené oblasti.


Až do odvolání trávit čas na jednom místě, poctivě nosit roušku a rukavice, smět jenom na nákup a všechno dezinfikovat - to je realitou všedního (i svátečního) dne pro spoustu lidí na celém světě. Nezbývá než žít ze dne na den a doufat, že bude lépe (protože hůř už snad bylo). Pro moderního člověka, zhýčkaného léty relativní pohody, je nastálá změna (vyplývající z ohrožení nákazou) směrem k nepohodě jako rána z čistého nebe. Ovšem, i takováto náhlá změna (jako hmatatelná manifestace působení tao) patří k životu, kdykoliv se může stát komukoliv cokoliv. Teď se stalo něco nám všem. Nemysleme proto jen na sebe…

Můžeme se pokusit nakupovat jen minimálně (co do četnosti jednotlivých nákupů), nevycházet ven bez roušky a pracovat v mezičase na vlastním seberozvoji.

Kdy jindy než teď má člověk příležitost k vážnému zamyšlení se nad tím, zda jde jeho život správným směrem? Po přímé konfrontaci s pomíjivostí bytí se někteří lidé hroutí a panikaří, aniž by poznali, jak tenká je slupka nevědomosti, tvořená strachem. Z čeho má člověk většinou strach? Z neznámého přece. Nikdo neví, jak tohle všechno dopadne. A právě proto taoista na ničem nelpí, nic si nenárokuje. Dnes jediným skutečným bohatstvím smrtelného člověka je vnitřní mír, ten je třeba získat a jako nejvzácnější poklad chovat. Taoista nachází útěchu v Tao Te ťingu, cvičení čchi-kung a v pravidelném denním režimu. Pomáhá pečovat o rodinu, medituje na přítomný okamžik a zároveň udržuje štíhlou domácnost. Tak přispívá svým způsobem ke stabilitě, která byla porušena. Nemá žádný smysl kohokoliv obviňovat, že za “to” může. Je potřeba usebrat se a s pokorou, skromností a soucitem začít pracovat sám na sobě (třeba se pustit do pečení domácího pečiva, absolvovat online rychlokurz šití, naučit se základním opravám technického zařízení domácnosti) a na rozvoji své vnitřní síly (ctnosti te). Člověk s pevným základem jen tak neztratí rovnováhu, proto je nutné ten základ zavčas vybudovat. Taoista má svůj základ v tao. Co pomůže zahradníkovi, když bude pečovat o větve ovocného stromu, aniž by se předtím staral o jeho kořeny? Strom se zdravými kořeny po vichřici a holomrazu znovu obrazí, i když přijde o větve. Člověk s pevným základem projde krizí snáz, i když si musí ledasco odepřít nebo to nechat být.

Nemalujte čerta na zeď. Raději se nějak v tomto neutěšeném období zabavte. Věnujte svůj čas rodině a buďte vědomě sami sebou. Mimochodem - jaro je tady!

Jít zpět...
Copyleft 2019 -