Taoista.cz ≡︎

BYTOSTNÁ REJUVENACE

14. března 2020

Pomalu začíná jaro, nejradostnější období v roce, plné naděje. Nepropadejme proto malomyslnosti kvůli korona viru, ale pojďme raději udělat něco pro své zdraví, dokud můžeme.


Jakákoliv nemoc se dá lépe zvládnout, pokud jsme v dobré kondici a myslíme pozitivně. Navíc je začátek jara tradičně spojován s úklidem. Provádíme tzv. “jarní úklid” našich domovů. Ale úklid se dá pojmout mnohem obšírněji. Někteří z nás (nejen z náboženských důvodů) drží v tomto období půst nebo se podrobují detoxikaci organismu. Ať už je naše motivace jakákoliv, neměli bychom nikdy zapomenout na duchovní rozměr naší očisty. Dokud není duše čistá (zdravá) jako naše tělo a byt, nebudeme v rovnováze. Jdeme totiž od hrubého k jemnému, od celku k detailu. Čisté obydlí poskytuje zázemí tělu. To je zase domovem pro duši.

My Evropané chápeme duši jako něco, co přímo tvoří naši duchovní podstatu - naše svébytné já. Přičemž myslíme nejčastěji hlavou a city prožíváme srdcem. Asiaté za centrum svých citů a sídlo duše považují břicho. Náboženský taoismus (daojiao) dokonce rozlišuje těch duší v rámci jednoho těla hned několik. Přičemž celkové zdraví jedince je závislé (nebavíme se teď o životní energii čchi) především na tom, zda je jeho tělo správně obydleno všemi jeho dušemi. Ony se ty duše prý chovají jako takoví neviditelní obyvatelé nebo správci. Když je duše v těle nespokojená, tak jej prostě opustí. Uvolněný prostor (část těla) pak chátrá (jako vybydlená místnost), nespokojenost zbývajících duší narůstá; a ty postupně taky odcházejí. Bezvládné tělo (tj. bez vlády duší) je pak odsouzeno k zániku.

Ve filozofickém taoismu (daojia) se soustředíme na to, abychom v organismu neblokovali cirkulaci naší životní energie čchi a zároveň zbytečně nezhoršovali její kvalitu. Věříme totiž, že právě kvalita a bezproblémový průtok čchi tělem je nejdůležitějším předpokladem k celkovému zdraví a dlouhověkosti jedince. Proto se převážná většina taoistických léčebných a kondičních programů zaměřuje na posílení kvality a průtoku čchi. V taoistickém pojetí je zdraví jen jedno, proto nerozlišujeme mezi fyzickým a duševním zdravím. Pevné zdraví chápeme jako ideální stav průtoku čchi organismem. Když se třeba čchi nedostává do hlavy (břicha), člověk je pak mdlého rozumu a nemá radost ze života. Poslední dobou se hodně mluví a píše (i ve vědeckých kruzích) o tzv. mikrobiomu, což jsou kolonie symbiotických bakterií ve střevech, které se prý přímo podílejí na zdravotním stavu jedince. Že by na té východní moudrosti (druhý mozek v břiše) přeci jenom něco bylo?

Pokud by chtěl na sobě člověk změnit něco k lepšímu, má k tomu samozřejmě příležitost. Bytostná rejuvenace je vlastně celostní omlazení bytosti. V každém případě tady musí být motivace k životu, jeho smysl. Taoista vidí smysl života v jeho přirozeném naplnění - dožití se ve zdraví plného počtu let. Je to ale práce na celý život. A výsledky nejsou hned vidět, zvlášť pokud se předtím člověk nedržel zkrátka. Cesta k bytostné rejuvenaci začíná vědomým prožíváním přítomnosti. Tato schopnost se dá získat, pokud se nepřetržitě 28 až 33 hodin udržíme ve stavu naprostého a vědomého žití tady a teď. Spát samozřejmě můžeme, jen se nám tato doba nezapočítá do celkového počtu hodin transformace, takže celý proces vlastně trvá dva až tři dny vědomého žití, což moc lidí dnes nedokáže. Proč? Během transformačního procesu se soustředíme výhradně na přítomný okamžik. Ani pomyslet bychom neměli na minulost nebo na budoucnost.

Souběžně s tímto procesem (nebo až jej úspěšně absolvujeme) můžeme zkusit racionalizovat svou stravu - všechny potraviny by měly být vždy kvalitní, čerstvé nebo správně tepelně upravené, bez přidaných chemických látek. Upřednostňujeme lokální potraviny, které navíc konzumujeme pouze v době jejich sezónní dostupnosti v dané lokalitě. Maso neodmítáme, strava má být pestrá. Jen je třeba dát si pozor na původ živočišných produktů a s jejich konzumací to nepřehánět. Přes den pijeme obyčejnou vodu v dostatečném množství pro náš organismus. Chceme-li si dopřát alkohol nebo kávu, čaj, atd., přistupujeme k těmto zbytným poživatinám jako k “rituálním”, tj. vhodným ke konzumaci v malém množství při nějaké společenské události k dotvoření slavnostní atmosféry. V našich podmínkách se slovem čaj označuje taktéž výluh nebo odvar z bylin (heřmánkový čaj, meduňkový, šalvěj, atd.) nebo z ovoce, připadně listů rostlin (nejčastěji maliník, rybíz nebo ostružiník). Tyto čaje nečaje nejsou považovány za “rituální” (slavnostní) nápoje, takže je můžeme pít v rámci svého denního pitného režimu. Je to dokonce zdraví prospěšné. Vyhýbáme se však energetickým nápojům, přeslazeným limonádám a rádoby džusům z koncentrátu.

Cukr je dobrý sluha, ale zlý pán. V době svého vzniku to byl vzácný a tuze drahý doplněk stravy, dnes se s ním všude jenom plýtvá. To samé se dá napsat o soli, různém koření, atd. Co v malém množství pomáhá, to ve větším může i ublížit. Taoista se stravuje střídmě, protože ví, že s jídlem roste chuť. Vyzkoušejte si taoistickou dietu v rámci bytostné rejuvenace. Když ji zdárně dokončíte, už vám nebudou přesolené a přeslazené umělé výdobytky fastfoodové gastronomie vůbec chutnat. Můžete se také vzdát bezmyšlenkovitého pití kávy, takže už vám kofein zbůhdarma nenaruší činnost nadledvinek a nezvýší hladinu adrenalinu. Budete tedy klidnější a zdravější. Než si příště budete chtít cokoliv stravou (nebo jinak) kompenzovat, zamyslete se nad rčením: „Když něco zaháníš opakem, kam se ti poděla jednota?“ Nemá smysl si během dne "dopřávat" kafe a večer se dopovat práškama na spaní. Nebo jezdit stylem "brzda - plyn". Nebo se přejídat a po jídle brát léky na podporu trávení. Těch příkladů násilného nastolování rovnováhy je v životě spousta. A rozhodně to není v souladu s tao.

Regenerujte ve spánku. Odpočiňte si. Nezatěžujte svou mysl starostmi. Dopřejte svému srdci klid. Dýchejte zhluboka, hýbejte se a jezte med…

Ze snahy pečovat o zdraví se snadno může stát posedlost. I v této oblasti je potřeba znát míru. K pevnému zdraví a dlouhověkosti sice můžeme významně přispět tím, jak se o sebe staráme, ale samotná tato péče ještě není zárukou, že opravdu budeme žít dlouho a ve zdraví. Vlastně máme jedinou jistotu, že nic v životě není jisté… Někdo v tomto konstatování může vidět příležitost kdykoliv začít znova, jiný je přesvědčen, že nic nemá cenu. Taoista chápe dynamiku projevů působení tao jako přirozený jev, takže ho zpravidla nevyvede z míry, že se něco odehrává jinak, než očekával. Je to zkrátka vždy jen takové, jaké to je.

Jít zpět...
Copyleft 2019 -