☯

Taoista.cz


2021

ackoliv-byla-uroda
avsak-to
bude-dobre
byt-spokojeny
jaro-ve-svem
jezte-zdrave
jidlo-at-maji
kdo-rozviji
kemegahan-sayang
moudry-se-chape
na-dukaz-sve
necin-zivot-lidu
nez-o-neco
ok
padajici-list
pestujte-tri-poklady
premoudrelost
proc-jsi-tak
pure-love
rybam-se-dari
stesti-je-stav
try-to-feel
uzijte-si-leto
vitej-jaro
wei-wu-wei

Co maluju, proč a jak?

Mail-art je mou radostí i vášní. Inspirován japonským etegami a wabi-sabi estetikou, maluju nejčastěji sezónní motivy a to, čím jsem obklopen. Vycházím přitom ze své vlastní žité skutečnosti. Proto když výtvarně tvořím, zůstávám jako taoista volný - nedržím se mistrovsky dokonalého vzoru.

Etegami mně umožňuje s upřímnou srdečností živě zachytit jedinečnou atmosféru prostého bytí. Doplněné příhodným textem, zároveň předává vzkaz. Avšak mail-art není jen mým uměleckým prostředkem komunikace, kdežto i relaxační technikou - meditací na přítomný okamžik.

Maluju na papír s hrubší, buničitou strukturou. Dosahuji tak nepředvídatelného rozpíjení akvarelových barev. Používám pouze dva štětce s vlasem do špičky - tenčí na (tušové) obrysy, tím plnějším obrázky koloruji. Texty píšu rákosovým pérkem vlastní výroby, hotová dílka podepisuji otiskem svého pečetítka. Obrázky ořezávám na formát 105 mm x 150 mm. Je to pro mail-art ideální velikost, neboť se pak malby dají zaslat poštou jako pohlednice nebo dopisy v obálkách C6.